Nagroda im. Marka Nowickiego przyznana wybitnemu reżyserowi Thierry’emu Michelowi

Przedstawicielstwo Generalne Walonia-Bruksela w Warszawie z przyjemnością informuje...

 

Nagroda im. Marka Nowickiego przyznana wybitnemu reżyserowi Thierry’emu Michelowi (Walonia-Bruksela)

przez Zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie

 

Gościem specjalnym 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego « WATCH DOCS. Prawa człowieka w Filmie », który odbędzie się od 7 do 14 grudnia 2017 roku w Warszawie, będzie znakomity belgijski reżyser Thierry Michel. Autor takich filmów jak « Rzeka Kongo », « Dzieci przypadku », czy « Oblicza Iranu » został uhonorowany tegoroczną Nagrodą im. Marka Nowickiego za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie, jaką przyznał mu Zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka – organizator 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS.

W programie tegorocznego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS znalazła się retrospektywa twórczości Thierry’ego Michela (10-14 grudnia). Podczas uroczystości zamknięcia Festiwalu, w dniu 14 grudnia 2017 roku o godz. 19.00 w kinie Muranów przy ul. Andersa 5 w Warszawie, Thierry Michel odbierze Nagrodę im. Marka Nowickiego za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. Z tej okazji zostanie też zaprezentowany jego najnowszy film « Dzieci przypadku ».
 

Przedstawicielstwo Generalne Walonia-Bruksela w Warszawie udzieliło wsparcia temu wydarzeniu.
 

Thierry Michel (ur. 1952) to człowiek-legenda belgijskiego dokumentu. Urodzony w Charleroi, pierwsze swoje filmy poświęcił najbliższej okolicy: przemysłowo-górniczemu regionowi znanemu jako « czarny kraj ». Szybko staje się jedną z kluczowych postaci nowego kina walońskiego, i choć na zawsze pozostanie wierny tematyce społeczno-politycznej, w latach 70. tworzy filmy hybrydowe, łączące techniki dokumentalne z fabułą. W kolejnej dekadzie Michel zaczyna interesować się innymi kontynentami. Kilkanaście filmów nakręci w Brazylii, Iranie, Maroku, Somalii i przede wszystkim w Kongo. Właśnie dokumenty o Kongo przyniosły mu największy rozgłos. Jego bohaterami są zarówno osoby z najwyższych kręgów władzy (dyktator Mobutu Sese Seko, bohater Króla Zairu, czy Moise Katumbi, gubernator najbogatszej prowincji kraju), jak i ludzie, którzy z władzą z różnych przyczyn mają na pieńku – zamordowany w 2010 roku działacz na rzecz praw człowieka Floribert Chebeya czy doktor Denis Mukwege, laureat Nagrody Sacharowa za rok 2014. Jego najnowszy dokument « Dzieci przypadku » portretuje kolejne pokolenie mieszkańców górniczego zagłębia w sercu Belgii – tym razem o pozaeuropejskich korzeniach.

 

Festiwal Filmowy WATCH DOCS jest jednym z największych na świecie festiwali poświęconych prawom człowieka, wraz ze swoją edycją objazdową i internetową dociera rocznie od ponad 100 000 widzów. To wydarzenie łączy – i przybliża publiczności – dwa światy: wybitne kino dokumentalne i jego twórców oraz obrońców praw człowieka. W programie 17. edycji tego festiwalu znalazły się w sumie ponad sześćdziesiąt filmów z całego świata, prezentowanych wcześniej na najważniejszych światowych festiwalach: Berlinale, Cannes, Sundance i Karlowych Warów.
 

Po zakończeniu festiwalu w Warszawie WATCH DOCS rusza w Polskę. W 2018 roku jego objazdowa odsłona zawita do ponad 40 polskich miast.

Wstęp na wszystkie filmy Festiwalu Filmowego WATCH DOCS jest bezpłatny!

 

Więcej informacji o nagrodzie dla Thierry’ego Michela: http://watchdocs.pl/2017/f/pl/artykul/11/nagrody

Więcej informacji o festiwalu: http://watchdocs.pl/2017/f/  


© Délégation Générale Wallonie-Bruxelles à Varsovie