Spotkania z Veroniką Mabardi na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Walonia-Bruksela po raz kolejny gościła na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Podczas ich 22. edycji, która odbyła się od 25 do 28 października 2018 r., można było zapoznać się z bogatą ofertą belgijskiej literatury francuskojęzycznej : prozę, poezję, sztuki teatralne, komiks oraz książki dla dzieci i młodzieży.
W Centrum Targowo-Kongresowym Expo przy ul. Galicyjskiej 9 w Krakowie na Stoisku Walonii-Brukseli, które usytuowane było obok Instytutu Francuskiego i księgarni Edukator. 

Dodatkowe informacje w zakładce Frankofonia - Wydarzenia

Podczas krakowskich Targów Książki odbyły się trzy spotkania z belgijską pisarką francuskojęzyczną Veroniką Mabardi.
 

  • w piątek 26 października w godz. 9.45-11.15 miało miejsce spotkanie otwarte z autorką pt. „Ecrire dans une lange” w Instytucie Romanistyki na Uniwersytecie Jagellońskim przy ul. Ingardena 3 (sala 42a) w Krakowie.

Spotkanie w j. francuskim poświęcone stosunkowi pisarki do języka, jej wyborowi pisarstwa między j. francuskim i j. niderlandzkim oraz jej doświadczeniom jako czytelniczki.

  • w piątek 26 października w godz. 17.00-17.45 spotkanie z Veroniką Mabardi w Saloniku Literackim Targów w Centrum Targowo-Kongresowym EXPO przy ul. Galicyjskiej 9 w Krakowie.

Podczas spotkania tłumaczonego na j. polski, czytano fragmenty książki Veroniki Mabardi „Les Cerfs”. Odbyły się także : rozmowa z autorką oraz dyskusje z publicznością.

  • W sobotę 27 października od godz. 11 na stoisku C36 Targów odbyło się spotkanie „Odkrywamy literaturę Belgii francuskojęzycznej z Veroniką Mabardi” w Centrum Targowo-Kongresowym EXPO przy ul. Galicyjskiej 9 w Krakowie.

Uczestnicy mogli poznać literaturę Belgii frankofońskiej wraz z Veroniką Mabardi oraz otrzymać autograf autorki.

Veronika Mabardi urodziła się w Lowanium w Belgii. Aktorka z wykształcenia, przez wiele lat była członkiem Teatru Atelier de l’Echange, który wystawił jej sztuki „Cassandre Graffiti” i „Tytuł tymczasowy” w reżyserii Fréderica Dussenne. Mabardi sama również zajmuje się inscenizacją. Wyreżyserowała napisaną przez siebie sztukę „Madeleine”. W 1996 roku Veronika Mabardi założyła Teatr Ricochets, w którym wystawia dzieła własne oraz innych, współczesnych autorów.
Brała udział w wielu rezydencjach dramaturgicznych, m.in. w Kanadzie i na Mali, czy w Polsce. Przez lata współpracowała z reżyserami takimi jak Xavier Schaffers, Luc Fonteyn, Sébastien Chollet.
Jej teksty ukazują się w wydawnictwach Edition Lansman oraz Esperluète Editions. Wydawnictwo Editions Weyrich opublikowało jej powieść dla dorosłych „Rue du Chêne”. Sztuka teatralna „Tytuł tymczasowy”: jej autorstwa ukazała się w j. polskim w wydawnictwie DramEdition.