Wystawa fotograficzna « Kierunek kopalnia » w Galerii Na Żywo Polskiego Radia Katowice oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach

Przedstawicielstwo Generalne Walonia-Bruksela w Warszawie z przyjemnością zaprasza...

 

Wystawa fotograficzna « Kierunek kopalnia » w Galerii Na Żywo Polskiego Radia Katowice

oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach

Wernisaż w Galerii Na Żywo Polskiego Radia Katowice: 5 kwietnia 2018 r. o godz. 18.00

Wernisaż w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach: 9 kwietnia 2018 r. o godz. 12.00

 

Wystawa fotograficzna « Kierunek kopalnia » Nathalie Hannecart, Oliviera van Rossum i Weroniki Siupki to wspólny, kilkuetapowy projekt artystów Walonii-Brukseli i z Polski, który ukazuje dziedzictwo górniczne i przemysłowe Walonii oraz Śląska. W kwietniu wystawa będzie dwukrotnie prezentowana w Katowicach:

 

od 5 kwietnia do 5 maja 2018 roku wystawę « Kierunek kopalnia » będzie można oglądać w Galerii Na Żywo w siedzibie Polskiego Radia Katowice przy ul. Ligonia 29 w Katowicach. Prezentuje ona fotografie Nathalie Hannecart, Oliviera van Rossum i Weroniki Siupki.
Wernisaż odbędzie się w czwartek 5 kwietnia 2018 roku o godz. 18.00.

od 9 do 20 kwietnia 2018 roku wystawę « Kierunek kopalnia » będzie można zwiedzać w Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Raciborskiej 50 w Katowicach. Prezentuje ona fotografie Nathalie Hannecart i Oliviera van Rossum oraz portrety dźwiękowe Mathilde Lacroix.
Wernisaż zaplanowano na poniedziałek 9 kwietnia 2018 roku o godz. 12.00.

 

Wystawie « Kierunek kopalnia » towarzyszą liczne wydarzenia artystyczne i edukacyjne na Śląsku:

w czwartek 5 kwietnia w godz. 12.00-15.00, warsztaty « Cyjan, odcień koloru niebieskiego » poświęcone technice fotograficznej cyjanotypii w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (dla studentów tej uczelni),
w piątek 6 kwietnia w godz. 9.30-12.30, warsztaty « Krajobraz wewnętrzny: relacja między fotografią i tekstem » poświęcone związkom fotografii i teksu na Politechnice Śląskiej w Gliwicach (wydarzenie zorganizowane z inicjatywy Manon Cuppens, lektorki Walonii-Brukseli na Śląsku).
w piątek 6 kwietnia w godz. 15.00-18.00, warsztaty « O wykorzystaniu fotografii w szkole na lekcjach j. francuskiego » dla Klas Frankofońskich na Śląsku (wydarzenie zorganizowane z inicjatywy Manon Cuppens, lektorki Walonii-Brukseli na Śląsku).
w czwartek 12 kwietnia, wykład « Szlakiem kopalń » w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wykład w j. francuskim z tłumaczeniem na j. polski. Wstęp wolny!

 

Projekt « Kierunek Kopalnia » przedstawia prace Nathalie Hannecart i Oliviera van Rossum (Belgia) oraz Weroniki Siupki (Polska), a także portrety dźwiękowe Mathilde Lacroix (Belgia). Artyści ci przemierzają Walonię i Śląsk, zwiedzają i fotografują zarówno jeszcze działające, jak i już zamknięte, opuszczone obiekty górniczego dziedzictwa poprzemysłowego.

 

Pomysł projektu zrodził się W 2015 roku. Inspiracją były doświadczenia z pieszych peregrynacji po centralnej części regionu Walonii. Projekt obejmuje cykl prac wykonanych w technice fotografii otworkowej. Czas, przestrzeń i światło stają się bazowymi elementami cyklu. Zastosowana technika pozwala wydobyć obraz ekspresyjny. Światłoczuły materiał pomaga uchwycić konstrukcje, budynki, ruiny i ich wkomponowanie w pejzaż natury.

W styczniu 2018 roku wystawa prezentowana była w Galerii Détour w Jambes w Walonii.

 

Więcej informacji o wydarzeniu: https://www.radio.katowice.pl/polecamy,269,Kierunek-kopalnia.html#.Wrta0y5uaUk

https://asp.katowice.pl/wydarzenia/kierunek-kopalnia.html

Więcej informacji o projekcie: http://www.chemindesmines.be/

          

© Katarzyna Helińska, artiste diplômée de l’Académie des Beaux-Arts de Katowice

 

Délégation Générale Wallonie-Bruxelles

Ul. Ks. I. Skorupki 5, 00-546 Warszawa

Téléphone: 00 48/ 22 583 70 01

Facebook : www.facebook.com/DWBvarsovie

Email: walbru@varsovie.pl

www.wbi.be/varsovie