Kino frankofońskie w Mysłowicach!

W przeddzień Dnia Frankofonii, 19 marca 2019 roku, uczniowie kl. IV-VII Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego w Mysłowicach wzięli udział w bezpłatnej projekcji filmu „Najlepsze przyjaciółki” w reżyserii Oliviera Singera, która odbyła się w MOK w Mysłowicach. Film ten otrzymał Grand Prix na MFF w Montrealu. Projekcja filmu została zorganizowana w ramach corocznych obchodów Frankofonii w naszym mieście i odbyła się dzięki organizatorom: Przedstawicielstwu Generalnemu Walonii Brukseli w Warszawie, MOK w Mysłowicach, Polskiemu Stowarzyszeniu – Europa Języków i Kultur oraz Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego w Mysłowicach.

Nauczyciel języka francuskiego naszej szkoły, p. Mirosława Bogacz zaprosiła na to wydarzenie również uczniów ze szkół podstawowych nr 9 i 13 z Mysłowic oraz nr 45 z Sosnowca, którzy z wielką radością przybyli we wtorkowy poranek do MOK w Mysłowicach, żeby wraz z nami świętować Dzień Frankofonii. Sala kinowa została wypełniona po brzegi.

Przed seansem wszystkich uczestników powitała Kierownik działu imprez i animacji kultury MOK, pani Joanna Ratajczak, życząc wielu wzruszeń i dobrego odbioru filmu oraz zachęcając do nauki języka francuskiego, którego sama miała okazję się uczyć.

Jak można przeczytać w recenzjach film „Najlepsze przyjaciółki”, to „wzruszająca opowieść o sile przyjaźni, która zachwyci nie tylko dzieci, ale także dorosłych” (VOD.pl), „Wzruszająca historia dwóch przyjaciółek: Cathy i Margaux, która musi korzystać z wózka inwalidzkiego. „Byłoby nam łatwiej, gdybyśmy były ptakami”. Piękny film o przyjaźni, o domu i potrzebie miłości. (Gazeta Wyborcza – Co jest grane?).

Uczniowie bardzo przeżywali przygody bohaterek filmu. Niektórym scenom towarzyszył śmiech, radość, ale nie zabrakło również momentów troski o losy bohaterek i chwil pełnych wzruszeń.

Jesteśmy wdzięczni Organizatorom za pomoc w propagowaniu kultury frankofońskiej w naszym mieście oraz za serdeczne przyjęcie uczniów i umożliwienie projekcji filmu w MOK w Mysłowicach.

Nasi partnerzy